WILEŃSKI PUŁK MUSZKIETERSKI jest grupą miłośników epoki napoleońskiej, którzy odtwarzają żołnierzy armii rosyjskiej walczących m.in. w Bitwie pod Heilsbergiem (Lidzbarkiem Warmińskim) 10 czerwca 1807.
Rekonstruktorzy brali udział w wielu inscenizacjach historycznych m.in. w Ostrołęce, Będominie, Jonkowie, Częstochowie, Nysie, Kłodzku, a także za granicą: Austerlitz (Czechy), Jena (Niemcy), Dyneburg (Łotwa), Tylża/Sowieck (Rosja), Livorno (Włochy).
Lidzbarska grupa powstała w 2007 r. w ramach projektu „Wojna i Pokój – 200. rocznica Bitwy pod Heilsbergiem i Pokoju w Tylży. Początek europejskiego domu” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Dzięki projektowi „Wileńczycy” otrzymali 11 mundurów i broń. Obecnie w skład pułku wchodzi około 20 osób (z Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta, Kamińska, Olsztyna) – żołnierze, dowódca, sztandarowy, dobosz, medyk, batiuszka, rzemieślnik, rekruci, oraz markietanki.
Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego posiada siedzibę w Domu Stowarzyszeń Twórczych „Ratusz” przy ul. Ratuszowej 5.
Wileński Pułk Muszkieterski na imprezach historycznych ceniony jest za dobre przygotowanie, autentyczność i unikalność. Lidzbarska grupa jest jedyną w Polsce, która odgrywa rosyjską piechotę z XIX wieku, w której szeregach często służyli Polacy.
Rekonstruktorzy z Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego wraz z Lidzbarskim Domem Kultury są organizatorami i gospodarzami corocznej (od 2007 r.) rekonstrukcji „Bitwa pod Heilsbergiem” 1807 r.” – odwołującej się do największej batalii Napoleona stoczonej w polu na obecnych terenach Polski, która odbywa się zawsze na początku czerwca. Obecnie użyczony przez Starostwo Powiatowe teren batalii jest uzbrajany stopniowo w infrastrukturę służącą rekonstrukcji bitwy – powstały ziemianki, szaniec, budynek gospodarczy, wieżyczka i planowane są kolejne historyczne umocnienia militarne.
W Lidzbarku Warmińskim i okolicach mieszkają i działają także rekonstruktorzy innych oddziałów z epoki napoleońskiej: 33 pułk francuskiej piechoty liniowej, pruski 21 fizylierski batalion von Stutterheim, rosyjski 4 pułk jegierski. W sumie w powiecie lidzbarskim jest około 40 rekonstruktorów XIX-wiecznych. Patrząc na tą liczbę i gęstość zaludnienia, rekonstrukcję czerwcowej bitwy, która z roku na rok jest coraz liczniejsza i rozwinięta logistycznie, inne działania w ciągu roku (historyczne gry miejskie, mniejsze potyczki itp.) można śmiało powiedzieć, że Lidzbark Warmiński jest jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się epoką wojen napoleońskich.
Jeśli chcesz wstąpić w szeregi Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego, zgłoś to do dowódcy:
Sławomir Skowronek
tel 89 767 24 19
Więcej o Wileńskim Pułku Muszkieterskim:
Udostępnij post