Imprezy cykliczne

KAZIUKI WILNIUKI

Tegoroczny termin wydarzenia: 3 marca 2019 (XXXV KAZIUKI WILNIUKI)

Kaziuki Wilniuki to najstarsze w obecnych granicach Rzeczypospolitej wydarzenie artystyczne zachowujące od zapomnienia tradycje, kulturę , gwarę, zwyczaje dawnej Wileńszczyzny, integrujące społeczność, zamieszkałą na ziemi warmińsko-mazurskiej i polską społeczność zamieszkałą na Litwie.  Na Warmię i Mazury przyjeżdżają polscy artyści z Litwy: tancerze, muzycy, pisarze, malarze, dziennikarze, literaci, twórcy rękodzieła, którzy poprzez spotkania, koncerty, wystawy, konferencje, warsztaty przekazują tradycje dawnej Wileńszczyzny łączące ich z Polską. 

Z inspiracji Kaziukowych powstał w Lidzbarskim Domu Kultury młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii”, który rozwija swoje umiejętności w tańcach ludowych korzystając z inspiracji i doświadczeń takich zespołów pieśni i tańca jak „Zgoda”, „Wilia” czy „Wileńszczyzna”. Są to reprezentacyjne polskie zespoły na Litwie kultywujące tradycje ludowe z różnych regionów Polski.

 


BITWA POD HEILSBERGIEM

Tegoroczny termin wydarzenia: 7-8-9 czerwca 2019

Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, znana w historii jako Bitwa pod Heilsbergiem, była ważnym wydarzeniem wiosennej kampanii – odbyła się w dniu 10 czerwca 1807 roku,  a jej ostatnie akordy trwały do następnego dnia. Była ważnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806-1807). Pod względem liczby walczących oraz ofiar po obu stronach, była to największa bitwa Napoleona na terytorium obecnej Polski. W tej walce brało udział około 140 000 żołnierzy. Tegoroczna rekonstrukcja (2019 r.) odbędzie się po raz 13!

Obecnie organizujemy rekonstrukcję na historycznym stanowisku wojsk rosyjsko-pruskich (pole bitwy przy Termach Warmińskich, ul. Kąpielowa, Lidzbark Warmiński), w której biorą udział rekonstruktorzy z wielu krajów (m.in. Polski, Rosji, Francji, Białorusi, Czech czy Holandii). W miejscu tego wydarzenia zbudowano szaniec, ziemianki i drewniane budynki. Z okazji rekonstrukcji bitwy, co roku, powstaje tam obóz i jarmark historyczny, dzięki czemu widzowie mogą przenieść się w czasie – aż do roku 1807!

Rekonstrukcji towarzyszą rozmaite wydarzenia muzyczne, teatralne oraz historyczne m. in.
* Bal Oficerski na Zamku Biskupów Warmińskich
* Jarmark Ginących Zawodów  /  to niepowtarzalna okazja aby spróbować swoich sił w warsztatach dawnych zawodów. Podczas nich można przenieść się w czasie i zostać kaletnikiem, filcownikiem, świecownikiem, ogniomistrzem itp.  /
* Przegląd Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych  /  skierowany do dzieci i młodzieży do 16. roku życia  /
* Atrakcje w obozie rekonstruktorów  /  co roku przygotowujemy w nim historyczne niespodzianki dla dużych i małych gości pola bitwy  /


LIDZBARSKIE WIECZORY HUMORU I SATYRY

Tegoroczny termin wydarzenia: 15-16-17-18 sierpnia 2019

Najstarsze cykliczne wydarzenie kabaretowe w Polsce. Posiada bardzo duży prestiż wśród artystów i widzów, którzy przybywają na nie z całego kraju i zza granicy. Festiwal jest jednym z dwóch najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce i najważniejszym na północy kraju (dwa wyróżnienia za najlepszą usługę Warmii i Mazur). Przedsięwzięcie organizowane jest od 1976 roku na cześć Ignacego Krasickiego, który w lidzbarskiej rezydencji na zamku spędził 28 lat swojego twórczego życia, tworząc fraszki, satyry, bajki, opowiadania, powieści. Festiwalowi przyświeca motto: „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi… I śmiech niekiedy może być nauką..”, pochodzące z twórczości Krasickiego. Wieczory Humoru i Satyry cieszą się ogromnym zainteresowaniem także mediów. Przez wiele lat współpracowaliśmy m.in. z POLSATEM, Radiową Trójką, TVP 1, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Radio Olsztyn, TVP Olsztyn, Gazetą Wyborczą, Wprost, Angorą, prasą satyryczną. Obecnie festiwal to ok. 12 wydarzeń, 150 artystów, 100 organizatorów i realizatorów, 4000 osób na publiczności oraz kilka milionów przed odbiornikami telewizyjnymi. Zaangażowane są władze samorządowe na każdym szczeblu, otrzymujemy co roku patronat Sekretarza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Najważniejszym elementem festiwalu są Turnieje o Złotą Szpilkę – Grand Prix dla młodych kabaretów,  solistów  kabaretowych,   teatrów  satyry,   stand-up’erów,   satyrycznych  zespołów  muzycznych  i innych radosnych form twórczości.  Co roku zgłasza się do nich kilkadziesiąt początkujących artystów z całego kraju, jak i zza granicy (z Czech, Niemiec, USA). To właśnie  zwycięstwo w konkursie w Lidzbarku Warmińskim pomogło zaistnieć na dużych scenach m.in. Ireneuszowi Krosnemu, Grupie MoCarta, Kabaretowi Ani Mru Mru, Kabaretowi Moralnego Niepokoju, Krzysztofowi Daukszewiczowi, którzy niejednokrotnie zasiadają teraz w jury turnieju obok np. Marii Czubaszek, Jacka Fedorowicza, Rafała Kmity, Krzysztofa Jaślara. Pierwsze kroki konferansjerskie stawiali tutaj także: Piotr Bałtroczyk, czy Artur Andrus. Zwycięzcy Złotej Szpilki i innych miejsc „na pudle” występują podczas Koncertu Laureatów.

Gala Laureatów oraz Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami jest finałem festiwalu transmitowanym przez ogólnopolskie telewizje. Jest to koncert podczas którego występują uznani artyści kabaretowi z bogatym dorobkiem twórczym. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt wizyjny, repertuarowy, sprzedażowy, finał reżyserowany jest i przygotowywany w bezpośrednim porozumieniu z realizatorami telewizyjnymi. W programach występują takie gwiazdy jak Kabaret Neo-Nówka, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Hrabi, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Artur Andrus, Andrzej Poniedzielski, Nowaki, Smile, Cezary Pazura i inni. Koncert odbywa się na Amfiteatrze Miejskim pod Zamkiem Biskupów Warmińskich, który jest specjalnie oświetlony i tworzy wraz z przedzamczem naturalną, bardzo ciekawą i niepowtarzalną scenografię. W pobliżu znajduje się także Aleja Polskiego Kabaretu, gdzie znajdują się pamiątkowe tablice zasłużonych satyryków oraz zdobywców Złotej Szpilki sprzed lat. Co roku odkrywane są kolejne płyty.

www.lwhis.pl


FESTIWAL KINA NIEZALEŻNEGO

Tegoroczny termin wydarzenia: 28-29-30 czerwca 2019

Kino niezależne, to kino wolności.

Wolności od ograniczeń budżetowych, od oczekiwań wytwórni, od presji czasu i wyników sprzedażowych. To także wolność stawiania ważnych i często niezwykle trudnych pytań. Wolność ucieczki
od utartych schematów w zakresie formy i fabuły. To wolność mierzenia się z emocjami, które ignorujemy w codziennej gonitwie. Ta możliwość artystycznej i finansowej niezależności stwarza twórcom idealne warunki do rozbudzania w widzu refleksji, która go zaskakuje i przypomina mu często o tym, co w jego życiu ma faktyczną wartość. Kino niezależne akcentuje swoją wolność na każdym kroku. Ta wolność nie zawsze jest dla twórcy udana próbą, nigdy jednak nie pozostawia widza obojętnym.

Pierwszy Festiwal Kina Niezależnego w Lidzbarku Warmińskim odbył się w 2018 roku. Mamy nadzieję, że wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych regionu, a każda kolejna edycja zyska coraz to większe grono widzów i uczestników.

Oglądajcie, oburzajcie się, dyskutujcie, wzruszajcie się, ale nie pozostańcie obojętni!


KULTURALNE ŚRODY

Kulturalne Środy to cykl wydarzeń kulturalnych – muzycznych, teatralnych, kinowych i kabaretowych – odbywających się w ciągu całego roku kulturalnego. Środowe spotkania z kulturą odbywają się od 2017 roku.


 

KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ SŁOWIK

Wiosenny konkurs wokalny skierowany do młodych lidzbarskich wokalistów w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz w kat. otwartej. Tradycją konkursu jest występ laureatów podczas majówki miejskiej.

Udostępnij post