Serdecznie zapraszamy na wspólne celebrowanie Międzynarodowego Dnia Teatru – 27 marca 2019 r. O godzinie 10:00 zapraszamy młodzież ze szkół średnich na spektakl Damy i Huzary A. Fredry w adaptacji Alicji Andrzejewskiej, w którym wystąpią: Teatr „Dorosły” oraz gościnnie „Szafa” – czyli pracownie teatralne LDK pod kierunkiem Alicji Andrzejewskiej. Wstęp – 2 zł.
Natomiast o godzinie 18:00 zapraszamy małych i dużych widzów na… Lidzbarski Rozgardiasz w wykonaniu Zespołu Teatralno-Kabaretowego „Zaraz Wracam” oraz zespołu „Łajld” z Młodzieżowego Domu Kultury. Wstęp – 5 zł.
Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI). Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań ITI. W statucie czytamy m.in. iż ITI powstało w celu:
27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Każdy naród typuje rokrocznie dodatkowo lokalne orędzie, wygłaszane przez wybitnego człowieka teatru. W roku 2018 była to na naszej arenie teatralnej Maja Kleczewska, reżyserka teatralna, laureatka Srebrnego Lwa weneckiego Biennale za innowacje w teatrze. Oto fragment jej apelu:
„Żyjemy w czasach, w których trudno jest widzieć klarownie. Otacza nas więcej fikcji ,niż w jakimkolwiek innym momencie dziejów. Każdy „fakt” może zostać zakwestionowany, każda pogłoska może postawić nas na baczność i rościć sobie prawo do bycia „prawdą”. Jedna fikcja w szczególności otacza nas nieustannie. Ta, która chce nas odizolować. Od prawdy. I od siebie nawzajem. Ta, która twierdzi, że jesteśmy rozdzieleni. Narody od ludzkości. Kobiety od mężczyzn. Istoty ludzkie od natury. Ale właśnie ponieważ żyjemy w czasach podziału i rozłamu, żyjemy również w czasach ogromnego ruchu.”(…)
Oburzajmy się, jak pisał przed śmiercią Stefan Hessel, na niesprawiedliwość,
bo gniew na nią musi być niewzruszony.
Życzę nam, byśmy mieli odwagę protestować przeciwko pogardzie i utracie pamięci,
przeciwko fałszowi i obłudzie,
przeciwko hipokryzji i świętemu spokojowi,
byśmy mieli odwagę naruszenia tabu,
byśmy rozbijali stereotypy i obnażali intelektualne lenistwo,
byśmy umieli podważać własne przyzwyczajenia
i byśmy nigdy nie stawiali pomników sami sobie”.
Z utęsknieniem czekamy na tegoroczne orędzia, które pojawia się w przestrzeni publicznej na kilka dni przed obchodami Dnia Teatru.
Udostępnij post